TECHNOLOGIA

Proces wytopu żeliwa

Proces wytopu żeliwa prowadzimy w piecu żeliwiakowym z tzw. ciepłym dmuchem o średnicy fi 650mm, dodatkowo wyposażonym w suchy łapacz iskier. Piec zainstalowany w naszej odlewni charakteryzuje się wydajnością na poziomie 2T/h. Wytworzone w żeliwiaku płynne żeliwo spuszczane jest rynną spustową do kadzi, którą transportowane jest na stanowiska zalewania i wlewane do form skrzynkowych. Formy zalewane są ciekłym metalem za pomocą kadzi przejezdnych podwieszonych na torze jezdnym, co eliminuje zjawisko nadmiernego schłodzenia metalu podczas jego transportu.  

Wykonywanie form odlewniczych

Wykonywanie form odlewniczych odbywa się metodą tradycyjną poprze formowanie ręczne. Formy odlewnicze odtwarzające zewnętrzny kształt odlewów wykonywane są z masy wilgotnej na osnowie piasku kwarcowego, wiązanego lepiszczem bentonitowym z dodatkiem pyłu węglowego. Masa formierska wytwarzana jest w agregacie do przerobu masy formierskiej AG-030.  

Formowanie rdzeni

Formowanie rdzeni odbywa się przy wykorzystaniu tzw. metody CO2. Jako spoiwa stosuję się odpowiednią żywicę, natomiast drugim komponentem jest gaz CO2 którym jest przedmuchiwany rdzeń w zamkniętej rdzennicy. Zaletą tej metody jest mniejsza skłonność do powstawania żyłek oraz wysoka tolerancja środowiska naturalnego.  

Zarówno przy wykonywaniu form odlewniczych jak i formowaniu rdzeni stosujemy środki oddzielające. Pozwala to na uzyskanie gładkiej błony rozdzielającej, która jest zawiesiną wosków zawierającą pigment aluminiowy. Stosowanie oddzielaczy do form pozwala uzyskać wyższą jakość powierzchni odlewów oraz w przypadku odlewów rdzeniowanych uniknięcia zjawiska powstawania tzw. żyłek. Na wydzielonych stanowiskach formowania korzystamy z pneumatycznych ubijaków formierskich. W przypadku form wielkogabarytowych, formowanie odbywa się na gruncie.

Czyszczenie odlewów

Czyszczenie odlewów z resztek masy formierskiej, przeprowadzane jest głównie w oczyszczarce wirnikowo taśmowej OWT 120 oraz oczyszczarce wirnikowo stołowej OWS. Jako czyściwo stosujemy śrut staliwny ostro krawędziowy ulepszany cieplnie. Dysponujemy również oczyszczarką bębnową OB 1000. Wykańczanie odlewów odbywa się przy wykorzystaniu dużych szlifierek stołowych oraz małych szlifierek kątowych.

Wykonywanie modeli odlewniczych

Wykonywanie modeli odlewniczych opiera się na wieloletniej współpracy z firmami zapewniającymi wysoką jakość swoich wyrobów. Stosujemy głównie modele drewniane pokrywane lakierami poliuretanowymi lub chemoutwardzalnymi oraz na życzenie klienta modele z żywic epoksydowych.  

Filtr nabojowy typu FP-22-84

Filtr nabojowy typu FP-22-84 z komorą filtracyjną i komorą oczyszczonego powietrza, w który wyposażony jest system odpylający naszej odlewni, pozwala nam skutecznie dbać o środowisko naturalne. Filtr pulsacyjny przeznaczony jest do odpylania powietrza z pyłów sypkich, suchych i nieklejących, a jego praca odbywa się na podciśnieniu co zapewnia wysoką skuteczność instalacji.